úterý 4. prosince 2012

Svobodomyslné umění


Před nedávnem mě napadlo, že by nebylo špatné dát dohromady seznam uměleckých děl, která se zabývají svobodou člověka a kritizují státní zřízení jako formu násilí. Vznikl z toho docela pěkný kánon filmů, literatury a hudby, o nějž bych se rád podělil, jelikož si myslím, že se těmto umělcům a jejich dílům nedostává tolik prostoru, kolik si zaslouží.

Knihy

Robert A. Heinlein – Měsíc je drsná milenka, Cesta slávy
Téměř všechny knihy tohoto klasika sci-fi jsou výborně napsané a obsahují množství zajímavých myšlenek. Měsíc je drsná milenka je kniha výjimečná proto, že je z jeho tvorby nejpropracovanější a asi i nejčtivější. A hlavně předkládá ucelený obraz individualistické anarcho-kapitalistické společnosti na Měsíci.

Ayn Rand- Atlas Shrugged, Zdroj 
Oba romány Ayn Rand se staly kultovními a také kontroverzními. To hlavně proto, že jejich literární hodnota je diskutabilní. Knihy to totiž nejsou příliš čtivé, zato jsou myšlenkově velmi bohaté, proto bych je spíše nazval esejemi v ději nebo nějak podobně. Avšak právě pro svou obhajobu individualismu a představení filosofie objektivismu jsou to knihy, které stojí za to číst.

J. Neil Schulman, Alongside Night, The Rainbow Cadenza
Dva romány oceňovaného autora sci-fi, které jsou plné libertariánských, někdy až anarchistických myšlenek.

George Orwell – 1984
Orwella ani jeho antiutopické dílo není třeba blíže představovat… snad jen jeho knihy čtěme pozorněji, abychom se v jeho světě neocitli.

Vernor Vinge - True Names,The Peace War, Marooned in Realtime
Další autor sci-fi, jehož postavy často žijí v anarchistické společnosti.

Další zajímavé knihy: Ray Bradbury – 451° Fahrenheita, Aldous Huxley – Konec civilizace (Brave new world)Filmy

Shenandoah
Film, který se odehrává během občanské války v USA, vypráví příběh farmáře Andersona, který se odmítá přidat na jakoukoliv stranu a chce zůstat za každou cenu nezávislý. Tenhle skvělý snímek nese kromě obdivu k nezávislosti člověka a úcty k soukromému vlastnictví také silné protiválečné poselství. A některé scény z něj jsou nezapomenutelné...

Amistad
Méně známy film Stevena Spielberga, který byl natočen podle skutečného příběhu. Skutečně strhující epos o svobodě jednotlivce.

Můj dům, můj hrad (The Castle)
Australská komedie, která vypráví příběh muže, který se nechce vzdát svého domu ve prospěch blízkého letiště, a proto bojuje proti státní právní mašinerii. Zábavná a přitom velmi silná obhajoba soukromého vlastnictví.

Interstate 60
Hodně zajímavá a vtipná komedie s Gary Oldmanem, která ukazuje i prvky svobodné společnosti, například uzavíraní pracovních smluv, město Morlaw, které je plné právníků nebo místo, kde jsou všechny drogy legální.

Matrix
Tenhle film asi zná skoro každý, takže není třeba představovat volbu červenou a modrou pilulkou, která představuje volbu člověka mezi klidným nesvobodným životem a strastiplnou svobodou.

John Adams
Sedmidílný seriál o životě druhého amerického prezidenta Johna Adamse, který zároveň velmi působivě vypráví historii vzniku spojených států. (Doporučuji věnovat velkou pozornost postavě Thomase Jeffersona a jeho názorům.)

Další zajímavé filmy: Děkujeme, že kouříte, Proces, Hombre, Zdroj


Hudba

Godspeed you! Black Emperor
Snad žádná jiná kapela neumí do čistě instrumentální hudby dostat tak silné názorové sdělení. Jejich monumentální, až dvacetiminutové skladby, založené na postupné gradaci a epickém zvuku zdvojené rytmické sekce, tří kytar, smyčců a elektronických ruchů, jsou prostoupeny atmosférou svobodné společnosti a protiválečnou tematikou. O jejich hudbě je těžké psát, to se skutečně musí slyšet. Neuvěřitelný zážitek.

Frank Zappa
Muž, jehož diskografie je tak rozsáhlá a rozmanitá (od klasické hudby přes rock až jazzu), že by to vydalo na celou knihu. Neúnavně kritizoval pokryteckou společnost ve svých projevech a textech. Z jeho tvorby bych určitě doporučil koncepční album Joe’s Garage, které je nejen hudebně nápadité, ale hlavně se věnuje svobodě projevu a neodbytnému dohledu státních úřadů.

A Silver Mount Zion
Druhá kapela Efrima Menucka, zakládajícího člena GY!BE, který ale není žádným B týmem. Tentokrát je zvuk spíše komornější, využívá více akustických nástrojů a také zpěvu. V textech se kapela věnuje opět svobodě člověka a kritice společnosti.

Rush
Legendární kapela progresivního rocku, která je obdivována hlavně pro instrumentální kvality. Ale na několika jejich albech se projevily v textech i názory členů kapely, zvláště pak bubeníka a textaře Neila Pearta. Nejvýrazněji je to vidět na koncepčním albu 2112, jehož příběh je inspirován tvorbou a filosofií Ayn Rand.

Crass
Britská anarcho-punková kapela, která si zakládala na DIY přístupu, principu nenásilí a protiválečných, protivládních a antirasistických textech.

Další zajímavé kapely: Balaclava, John Ball, Gattaca, Look what I Did

Žádné komentáře:

Okomentovat