úterý 22. května 2012

Inau, slovem měsíční krajinou


V truhle labelu Silver rocket jsem narazil na album, které je opravdovým pokladem. Jeho autorem je Inau a na českou rapovou scénu se s ním dostává další muž, který má co říct a navíc to dělá originálně a především poctivě.

Lunochod je pro mě tak trochu sbírkou moderní poesie, která mi na naší scéně hodně chyběla. Její síla je navíc umocněna beaty, které jsou od těch textů neoddělitelné a svou drásavostí a neurotičností si v ničem nezadají s těmi, které produkuje duo Dälek.

Avšak na rozdíl od industriálních výletů Američanů jsou Inaouvy beaty osobnější. Až tak, že si je člověk pustí k tělu, aby najednou zasekly svůj nelidský hrot a už vás nepustily. V některých tracích (například Chlad) se přidává zajímavá práce se zvukem, který zde působí silně klaustrofobicky… tak jako text.

Po prvním poslechu si možná řeknete, že tohle není album, které by vám urvalo koule (či vaječníky). Ale to není ani jeho účelem. Kdo chce poslouchat a vnímat jasná sdělení i nevyřčené náznaky, uslyší výpověď, která je hluboká a zneklidňující.

Kdybych měl z těch sedmi nečíslovaných tracků vybrat nejsilnější, bylo by to velmi těžké, protože každý z nich má potenciál být pěstí, která vás s každým dalším poslechem zatluče do země. Nejsilněji na mě takto zatím účinkuje Moucha.

A co je nejlepší, tento skvostný počin je volně ke stažení, i když bych se přikláněl k tomu, aby Inau bez odměny rozhodně nezůstal.

Žádné komentáře:

Okomentovat