sobota 3. prosince 2011

Jde dohromady hip hop a kvalitní tvorba? Samozřejmě!Stále se setkávám s tím, že lidé považují hip hop za „komerční sračku“ kterou nemá cenu poslouchat, protože jde jen o bezduché mluvení do rytmu. Většinou přijde ještě nějaká poznámka o debilních textech, které jsou jen o tom, kolik má kdo prachů a holek.

Chtěl bych ukázat, že tomu tak není, a že existuje hip hop kvalitní, a to nejen ve světě, ale i u nás. Vybral jsem pět příkladů, které asi nejsou úplně neznámé, ale mainstreamová media je víceméně zdárně ignorují. Samozřejmě můžeme najít mnohem více kvalitní hiphopové produkce, jen se toho nebát a naučit se hledat.

Anti-pop consortium            


Ukázka té pravé hiphopové improvizace. Instrumentální podklady u nich vznikají z dlouhého jamování s elektronikou a sociálně kritické texty využívají proudu vědomí. Navíc při živých koncertech často mění podobu skladeb i textů a dávají jim tak nový rozměr. Jsou považováni za ukázku toho, jak bude znít hip hop v budoucnosti. A pokud se tak opravdu stane, budu jenom rád.Napszyklat

Jedna z nejzajímavějších polských kapel vůbec. Z hip hopové scény vyčnívají tím, že jako jedni z mála kromě elektroniky používají i klasickou nástrojovou sestavu- bicí, basa, kytara. V poslední době už kromě textů v polštině tvoří i anglicky, což může mnohým pomoci v nalezení cesty k nim. Já však mám radši jejich tvorbu v rodném jazyce.
Prago Union


Hip hop i rap ze staré školy, který ví, v čem je jeho síla- ve sdělení. Deph (nebo chcete-li Kato) je mistrem metafor, slovních hříček a básnických zkratek. Desky, které točí, jsou jedna lepší než druhá a pokud to takhle půjde dál, tak se do těch učebnic českého jazyka určitě jednou dostanou.Dälek


Temná, industriální a urbanistická atmosféra to je to, co se mi vybaví u jména Dälek. Beaty jsou zde doplněny a přehlušeny různými industriálními zvuky, ze kterých se občas vynoří hlas, který kritizuje současnou společnost, který je plný metafor, který vrací hiphopu smysl a dodává mu opět sílu a hlas ulice. Psychedelický zážitek, ze kterého se člověk musí vzpamatovávat delší dobu.WWW


O WWW už toho bylo napsáno opravdu hodně. Pionýři českého hiphopu, kteří nezastydli na počátku 90. let a vyvinuli se ve svébytnou hudbu, která těžko hledá obdobu. Roztěkaná a nervní elektronika, potemnělá atmosféra a surrealistické texty, které v Sifonově podání tvoří dokonalý celek. Umění, tak jak ho chápu, v krystalické podobě.


2 komentáře:

  1. jů, skvělý! dík za ty cizí, ty jsem vůbec neznala :)

    OdpovědětVymazat
  2. Jsem rád, že to alespoň nějaký užitek přineslo. Určitě ještě časem nějaké takové tipy budou, zásobu mám docela velkou, řekl bych;-)

    OdpovědětVymazat